About Us

>About Us>Board of Directors

Board of Directors

Executive Directors

Non-Executive Directors

Independent Non-Executive Directors

Mr. Ng Tak Kwan (吳德坤)

Aged 64, is the executive Director and chief executive officer of the Company. He is also a director of each subsidiary of the Company, excluded Sundart Beijing, 上海承達企業發展有限公司, GROW PATH INTERNATIONAL LIMITED, PEAK GAIN DEVELOPMENT LIMITED, Glory One Investments Limited and PROPER WEALTH GROUP LIMITED. Mr. Ng is one of the founders of the Group. He has been mainly focusing on the Group’s daily operations since its commencement of business in 1986. He is also a member of the Remuneration Committee. Mr. Ng left the Group in 1996 and re-joined in October 1998. Currently, Mr. Ng is primarily responsible for the overall management of the business development of the Group. Mr. Ng obtained a bachelor degree of science in civil engineering from the University of Calgary, Canada in June 1978. Mr. Ng was an executive director of Rykadan Capital Limited, a company listed on the Stock Exchange (stock code:2288), from August 2009 to 20 August 2015, and has acted as a non-executive director since 21 August 2015.

Mr. Leung Kai Ming (梁繼明)

Aged 65, is the executive Director. He is also a director of several subsidiaries of the Company, including GLORY SPRING INVESTMENTS LIMITED, Sundart Products Limited, Sundart International Supply Limited, Sundart International Supply (Macau) Limited, Sundart Living Limited, Sundart Timber, Dongguan Sundart and Sundart Macau. Mr. Leung is one of the founders of the Group. He left the Group in July 2006 and re-joined in April 2009. Currently, he is mainly responsible for overseeing the manufacturing, technical and engineering activities and sourcing and distribution of interior decorative materials of the Group.

Mr. Xie Jianyu (謝健瑜)

Aged 39, is the executive Director and chief financial officer of the Company. He is also a director of each subsidiary of the Company, excluded Sundart Beijing and 上海承達企業發展有限公司. He joined the Group in June 2012 and is mainly responsible for overseeing the financing, accounting and internal control, human resource and administrative management of the Group. He is also a member of the Internal Control Committee. Prior to joining the Group, Mr. Xie was the financial manager of cost control department of ATLANTIS Holding Norway AS from March 2006 to December 2008, the chief accountant of Workz Middle East FZE from January 2009 to March 2010 and the financial director of Middle East & North Africa Group of J&H Emirates LLC from April 2010 to June 2012. Mr. Xie obtained a bachelor degree in economics from Xiamen University (廈門大學), the PRC in July 2001 and a master degree of business administration from the University of Hong Kong, Hong Kong in November 2015. Mr. Xie became a certified management accountant of the Institute of Management Accountants, the USA and a member of the Association of Chartered Certified Accountants in February 2008 and September 2014, respectively. On 21 April 2017, Mr. Xie was appointed as a non-executive director of STEVE LEUNG DESIGN GROUP LIMITED (stock code: 2262), a company listed on the Stock Exchange on 5 July 2018. He resigned from the directorship of the company on 23 January 2019.

Mr. Ng Chi Hang (吳智恒)

Aged 43, is the executive Director. He is also a director of several subsidiaries of the Company, including Sundart Timber, Sundart Macau, GROW PATH INTERNATIONAL LIMITED, PEAK GAIN DEVELOPMENT LIMITED, GOOD ENCORE LIMITED, Glory One Investments Limited, Good Encore Development Limited, HONEST PARK LIMITED, PROPER WEALTH GROUP LIMITED, In Wave Limited and Sundart Engineering Investments Limited. Mr. Ng joined the Group as a quantity surveyor in Sundart Timber in September 2005 and is mainly responsible for overseeing the overall operation of the Group in Macau. Prior to joining the Group, Mr. Ng was a quantity surveyor of Bridgewater & Coulton Limited from April 2000 to September 2002. Mr. Ng obtained a bachelor degree of science in surveying from the University of Hong Kong, Hong Kong in December 1998 and a master degree of science in construction and real estate from the Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong in November 2004. He became a member of the Hong Kong Institute of Surveyors and professional member of the Royal Institution of Chartered Surveyors in February 2003. He has been a registered professional surveyor in the quantity surveying division of the Surveyors Registration Board of Hong Kong since April 2005.

Mr. Liu Zaiwang (劉載望)

Aged 47, is the non-executive Director and the chairman of the Board. Mr. Liu is primarily responsible for the overall strategy, investment planning and human resource strategy of the Group. He is also a member and the chairman of the Nomination Committee and Internal Control Committee (appointed on 1 February 2018). In February 1999, Mr. Liu founded Jangho Co, the controlling shareholder, the A shares of which are listed on the Shanghai Stock Exchange(stock code:601886), which was principally engaged in the curtain wall industry and expanded its business into the medical and health care industry in recent years. He is the legal representative, director and chairman of Jangho Co and is responsible for the overall management of Jangho Co. Mr. Liu joined the Group when Jangho Co acquired 85% interests in the Company in July 2012. Mr. Liu also assumes several social positions including the member of standing committee of the National People’s Congress of Shunyi District, Beijing, the PRC (北京市順義區 人民代表大會常務委員) and the vice-chairman of the board of the Northeastern University (東北大學), the PRC.

Mr. Tam Anthony Chun Hung (譚振雄)

Aged 68, was appointed as an independent non-executive Director on 1 December 2015. He is also a member of each of the Audit and Remuneration Committees and the chairman of the Audit Committee. Mr. Tam has over 21 years of experience in international taxation. Mr. Tam was a tax partner of Deloitte Touche Tohmatsu from 1997 to 2013. Since August 2014, Mr. Tam has been the managing tax partner of Mazars CPA Limited till August 2016 and currently a tax partner of that firm. Mr. Tam is an independent non-executive director of Colour Life Services Group Co., Limited, a company listed on the Stock Exchange(stock code:1778). Mr. Tam obtained a bachelor degree of engineering and management from McMaster University, Canada in May 1976 and a master degree of business administration in finance from the University of Toronto, Canada in November 1983. He became a member of the Institute of Chartered Professional Accountant of Ontario, Canada (formerly known as Institute of Chartered Accountants of Ontario, Canada) in March 1981 and a fellow member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants in February 1993.

Mr. Huang Pu (黃璞)

Aged 46, was appointed as an independent non-executive Director on 1 December 2015. He is also a member of each of the Audit, Remuneration and Nomination Committees and the chairman of the Remuneration Committee. Mr. Huang worked in Huifu Investment Information Limited (匯富投資資訊有限公司) from May 2001 to June 2003. From 28 June 2018, Mr. Huang was appointed as the General Manager of Beijing Xicheng Jinrui Investment Fund Management Co., Limited (北京熙誠金睿股權投資基金管理有限公司). Currently, Mr. Huang is also an investment consultant in Beijing Dazhong Investment Co,. Ltd (北京大中投資有限公司). He obtained a bachelor degree in statistics, a master degree in economics and a doctoral degree in finance from the Renmin University of China (中國人民大學), the PRC in July 1993, July 1996 and July 1999, respectively.

Mr. Li Zheng (李正)

Aged 46, was appointed as an independent non-executive Director on 1 December 2015. He is also a member of each of the Audit, Remuneration and Nomination Committees and the chairman of the Remuneration Committee. Mr. Huang worked in Huifu Investment Information Limited (匯富投資資訊有限公司) from May 2001 to June 2003. From 28 June 2018, Mr. Huang was appointed as the General Manager of Beijing Xicheng Jinrui Investment Fund Management Co., Limited (北京熙誠金睿股權投資基金管理有限公司). Currently, Mr. Huang is also an investment consultant in Beijing Dazhong Investment Co,. Ltd (北京大中投資有限公司). He obtained a bachelor degree in statistics, a master degree in economics and a doctoral degree in finance from the Renmin University of China (中國人民大學), the PRC in July 1993, July 1996 and July 1999, respectively.